Connect with us

Türkiye

Görüntü Türkiye’den! Sel sularına gömülen otomobildeki iki kişinin kepçeyle kurtarılma anı ..

Published

on

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde iki gündür etkili olan sağanak yağış sonrası oluşan sel sularının ortasında otomobil ile mahsur kalan iki kişi kepçe yardımıyla kurtarıldı.

SELLE YIKILAN KÖPRÜ ULAŞIMI AKSATTI

Sağanak yağış Osmaniye’de hayatı olumsuz etkiledi. Yağış sonrası oluşan sel Çatalhöyük mevkisinde köprünün yıkılması sonucu Kadirli-Adana karayolunu ulaşıma kapattı.

OTOMOBİLİ SUYA GÖMÜLEN 2 KİŞİ MAHSUR KALDI

 

Adana istikametinden Kadirli’ye gelen iki kişi otomobilleri ile sele yakalandı. Bir anda suya gömülen otomobil içerisindeki biri kadın 2 kişi mahsur kaldı.

KEPÇEYLE KURTARILDIĞI ANLAR KAMERALARA YANSIDI

Cep telefonuyla yardım isteyen iki kişinin imdadına yol açma çalışmasına katılan kepçe yetişti. Otomobilden çıkan iki kişi kepçeye alınarak kurtarıldı. O anlar ise kepçe operatörü tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir Haber

İzmir’de iş ilanları açıldı!

Published

on

By

İzmir’in birçok ilçesinde CNC ve tornacı ustaları aranıyor. İzmir tornacı ve CNC firmaları, İŞKUR’dan detaylı CNC Tornacı iş ilanlarını yayınladılar.

İşe başvuracak adayların görüşme için firmanın adresine gitmesi gerekiyor.

İzmir iş ilanları arasında yer alan CNC ve tornacı iş ilanlarında onlarca firma, İzmir’in farklı ilçelerinde kendileri ile çalışacak adayları bekliyor. İŞKUR’dan yayınlanan İzmir tornacı iş ilanları ile CNC Operatörü ve CNC Programcısı iş ilanları detaylı olarak veriliyor. İçerikte firma adına, mesleki deneyime, son başvuru tarihine, alınacak işçi sayısına, yapılacak işin tanımına, nitelik ve becerilere yer verilmektedir. Ayrıca öğrenim seviyesi, cinsiyet/yaş bilgileri, çalışma adresi, çalışacak kişi için tercih edilen ikamet ilçeleri, iş için irtibat kurulacak kişinin adı ve iletişim bilgileri, diğer özellikler, maaş durumu ve sosyal haklar gibi konulara da yer verilmektedir.

DDC İNŞAAT MAKİNE SAN. DIŞ. TİC. LTD. ŞTİ (ÇİĞLİ)

Meslek / Deneyim: Tornacı (Torna Tezgahı İşçisi)

Son Başvuru Tarihi: 25.10.2019

Alınacak İşçi Sayısı: 2

İş Tanımı: Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan plastik terlik taban yapımı üzerine faaliyet yürüten şirkette çalışmak üzere; gaz altı kaynağı, tesviye işleri, delik delme, diş açma, montaj işleri yapabilecek, en az 3 yıl deneyimi olan 2 kişi alınacak. İşe başvuracak adayların görüşme için firmanın adresine gitmesi gerekiyor.

Nitelik ve Beceriler: Torna ve kaynak işi

Cinsiyet / Yaş: Erkek / 25-40

Askerlik Durumu: Askerliğini Fiilen Yapmış veya Muaf

En Az Ücret: 2.020 TL (AGİ Dâhil Değil)

En Çok Ücret: 2.100 TL

Çalışma Adresi: 10016 Sokak, No:86 AOSB (Küçük Parseller) Çiğli / İzmir

Tercih Edilen İkamet İlçeleri: Çiğli, Menemen, Karşıyaka

İrtibat Bilgileri:   Harun Girgin (Usta Başı)

Kaynak : https://site-backlink.com/9JfiZ

Okumaya devam et

Türkiye

Suriyeliler, Bursa’da 400’ü Aşkın Fabrika Kurdu

Published

on

By

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu, Bursa’da Suriyeliler tarafından bugüne kadar 400’ü aşkın fabrika kurulduğunu açıkladı.

Yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı “Uyum Buluşmaları” toplantılarının 6’ncısı Bursa’da gerçekleştirildi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu

“BURSA’DA GÖÇ” KONUSU MASAYA YATIRILDI

Kentteki bir otelde, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD), Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Göç İdaresi Bursa İl Müdürlüğünce düzenlenen “Uyum Buluşmaları-6” programının açılışında konuşma yapan Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, Bursa’nın göç açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Ok, Bursa ile ilgili “Asırlara hitap eden bir çınar, kökleri ile geçmişten aldığı bütün medeniyet kodlarını, hafızamızı, büyük gövdesi ile dalları ve yapraklarıyla geleceğe uzatan koca bir çınar.” ifadelerini kullandı.

SURİYELİLER BURSA’DA 400 FABRİKA KURDU

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu da Türkiye’nin coğrafi konumunun önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Göç akımları neticesinde ülkemiz, Suriye’den iç savaştan kaynaklı ülkemize gelen ve geçici koruma altında bulunan 3,6 milyon Suriyeli ile kendi ülkesinin ulusal korumasından faydalanamaması sebebiyle uluslararası koruma arayışında olan 330 bin insana kucak açmıştır. Bunun yanı sıra siyasi istikrarı ve gelişme ekonomisi sebebiyle düzenli göç içinde cazibe merkezi durumunda olan Türkiye eğitim, çalışma, iş kurma gibi saiklerle ikamet izni alan 865 bin yabancıya da ev sahipliği yapmaktadır.”

Bursa’nın göç yönetimi açısından başta gelen örneklerden biri olduğunu ifade eden Kadıoğlu, “Bursa’da Suriyeliler tarafından bugüne kadar 400’ü aşkın fabrika kurulmuştur. Bir o kadar da yatırım, başka uyruktan insanlar tarafından da yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/kadioglu-bursada-suriyeliler-400-fabrika-kurdu

Okumaya devam et

Güncel

Kangal köpeklerinin neden yavruları yedikleri belli oldu

Published

on

By

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Koçkaya, yaptığı çalışmayla Kangal çoban köpeklerinin yavrularını yemesinin nedenini ortaya çıkardı.

ŞİKAYETLER ÜZERİNE ÇALIŞMA BAŞLATTI

Koçkaya, çalışmasının çok önemli uluslararası bir bilimsel dergide yayınlanarak literatüre girdiğini söyledi. Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Koçkaya, köylülerden ve köpek yetiştiricilerinden Kangal köpeklerinin doğum yaptıktan sonra 10 gün içerisinde yavrularını yemeleri veya zarar vererek öldürmeleri yönündeki şikayetleri üzerine 5 yıl önce çalışma başlattı.

 

ÇALIŞMA HAYVANSEVERLERİN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Koçkaya önce yavrularını yiyen anne köpekleri tespit ederek çalışmasına başladı. Ardından 15 yavrusunu yiyen anne köpek üzerine yoğunlaştı. Yavrulayan köpeklerin davranışlarını takip etmek için doğuma yakın kulübelere kamera yerleştiren, saf ırk olup olmadıklarını ve kan değerlerini belirleyen Koçkaya, kan değerlerinin sonucunda yavrularını yiyen tüm köpeklerde hormon eksikliği olduğunu tespit etti. Bu tür köpeklerin doğumdan sonra 10-15 gün içerisinde yavrularını yediği, uluslararası bir dergide yayımlanarak literatüre geçti. İlk kez yapılan bu çalışma, yurt dışındaki bazı hayvanat bahçelerinin ve hayvanseverlerin ilgisini çekti.

‘HORMON EKSİKLİĞİ YAVRULARINA ZARAR VERDİRİYOR’

Araştırmasını anlatan Koçkaya, “Köylülerimiz yavrularını telef ettikleri için ya anneleri azat etme ya da uzaklaştırma boyutuna gidiyordu. Bu da hem Kangal köpeklerinin geleceği, hem de ekonomik açıdan büyük bir kayıptı ve biz bunun önüne geçebilmek için çalışmaya başladık. O dönem 15 yavrusunu yiyen bir Kangal köpeği bulduk. Şu anda bu tür köpekleri koruyoruz. Bu Kangal köpeklerini takip ettiğimizde, her doğumda kendi yavrularının tamamını 10 gün içerisinde ya bütünüyle, ya da kafa veya ayak kısımlarını yediklerini gördük. Buna yönelik geniş bir araştırma yapmaya başladık. Hayvanların davranışları üzerinden hareket ettik. Önce 20 neden sıraladık. Bu 20 nedeni elemine ede ede esas sorunun hormon yetersizliği olduğunu tespit ettik. Daha sonra bu çalışmamızın sonucunu dünyanın en iyi davranış dergilerinden bir tanesinde yayınladık ve dünyada yapılan ilk çalışma olarak literatüre geçti. Daha sonra bize ulaşmak isteyenler oldu. Özellikle İngiltere’de hayvanat bahçesinin veteriner hekimi bize ulaştı. Hayvanat bahçesinde bir ayının 2 yavrusunu telef ettiğini belirterek yardım istendi. Biz şu an Kangal köpeği üzerinde duruyoruz. İnşallah bir tedavi protokolü geliştirip bu hayvanlarımızın telef olmasının önüne geçeceğiz” dedi.

HER 100 KANGALDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Yapılan çalışmalarda yüzde 1’lik bir oran tespit ettiklerini belirten Koçkaya “Bizim için yüksek bir oran. Yaklaşık 30 köpek üzerinde çalıştık. Bunlardan 15’i yavrusunu yiyen köpekler. 15’i normal köpekler. Bu çalışmayı üniversitemizin Biyokimya Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Nazlı Ercan ve Ankara ÜniversitesiVeteriner Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalından Yasemin Sargıl Demirbaş ile birlikte yaptık. Doğum yapmaya yakın Kangal köpeklerinin yuvalarına kamera yerleştirerek davranışlarını takip ettik. Annelerin yavrularını yeme durumuna karşı davranış sergilediğini tespit ettik. Çünkü yavrularını yalama şeklinde yaklaşıp bir süre sonra yavruları ısırarak, zarar vererek hatta tamamını yemeleri bize normal gelmedi. Laboratuvarda çalışmalarında elde ettiğimiz hormon eksikliği, beyinde dopamin ve seratonin reseptörlerini etkileyerek hayvanlarda anksiyeteye neden olduğunu da laboratuvar şartlarıyla da koyduk. Böylelikle hem davranış hem de laboratuvarla bir anksiyete tablosu olduğunu ortaya koyduk” diye konuştu.

Koçkaya, bu sorunu ortadan kaldırmak için tedavi üzerinde çalıştıklarını, şu anda yapılan denemelerden olumlu sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Okumaya devam et

Son Trend'ler